Forår i køkkenhaven
“To hoveder tænker bedre end ét” siger man. Men to hoveder finder også på dobbelt så mange projekter!
Jeg tror efterhånden aldrig, vi bliver færdige med at finde på nye projekter til hus og have. Det har vist sig, at vi har lidt svært ved at sidde stille; Jeg elsker at indrette og forny både inde og ude – jeg kan slet ikke lade være. Manden går op i at holde huset og det udendørs vedlige. Og så elsker vi begge at være ude. Så snart det bare dufter det mindste af forår, så er vi ude og “ordne” – og vi NYDER det!
Senest er projekt “pift-baghaven-op” gået i gang. Baghaven hos os er den del af haven, der vender mod nord. Og at pifte den op betyder beskære bærbuske, klargøre højbedene til alle de lækre hjemmedyrkede grøntsager og jordbær. Og så får den nordvendte terrasse lidt nyt liv. Der er blevet sat et hegn op, så terrasseområdet bliver lidt mere hyggeligt. Og så skal der indrettes! Det betyder krukker, blomster, lys mm. YEAH! Så langt er vi bare ikke kommet endnu.
For efterhånden mange år siden lavede vi området på nordsiden om fra at være et kedeligt græs-område, der aldrig blev brugt til nu at være en lækker og hyggelig køkkenhave. Det er mest “mit” område. Her behøver der ikke være fint og mos-frit. Her er der naturligt og frodigt og består af 8 højbede af pallerammer til jordbær mm. Ved siden af er der sat ribs-, solbær-, hindbær- og blåbærbuske.
Tanken var, at børnene selv kunne gå i haven og plukke alle de lækre bær, de kunne spise og lære, hvor tingene kommer fra og at det, der var tilovers kunne blive brugt til saft, kager, marmelade osv.
Men det viste sig, at børnene ikke syntes, at det der med at gå på rov i bær var lige så spændende moderen gjorde… Desuden spiser vi stort set aldrig marmelade. Men jeg laver saft og har også bagt en pæn portion kager efterhånden. Men vi kan SLET ikke nå at spise alle de bær, haven kan producere: Når sæsonen er der, byder jordbærbedene på ca. 2 kg bær OM DAGEN. De to solbærbuske kan snildt give 5 kg bær. Ribsene skal som regel plukkes, lige mens vi er på ferie, hvis de skal bruges til gelé.
Jeg har frosset ned, lavet saft, marmelade, smoothies, givet til naboerne og ladet fuglene få resten. Det var alt for meget.
Så nu har jeg halveret antallet af bede med jordbær og fuglesikret dem, så vi selv kan få de lækreste af bærrene. Ribsene og den ene solbærbusk ryger og så er planen, at jeg skal lære at gro noget mere mad… Altså jeg kan jo godt finde ud af smide nogle frø til gulerødder i jorden, men alt det andet: kål og salat, rødbeder, squash, løg, hvidløg, krydderurter osv. Det er der gjort plads til nu.


Det vi har lavet indtil nu er:
- Højbedene har fået et ekstra lag pallerammer på, så de er i en bedre arbejdshøjde
- Manden har været i værkstedet og har lavet trærammer med gitre på, til at sætte på bedene, så vi forhåbentlig kan holde solsortene ude af jordbærrene.
- Der er sat hegn op hen mod køkkenhaven, så der bliver lavet et rum ved terrassen
- Der er lagt rist i terrassen, så vi forhåbentligt slipper for at terrassen og havemøblerne står under vand ved næste regnskyl
Der er stadig et stykke vej endnu, før det er færdigt. Noget af det næste er, at de sidste højbede skal også have et lag mere på og terrassen skal som sagt have nogle havemøbler og indrettes, så der kommer lidt hyggestemning…
Men det bliver så hyggeligt! Nu glæder jeg mig bare vildt meget til haven bugner af bær og grøntsager og vi kan sidde ude og spise på terrassen om aftenen.